Chceš mi poslat pohled? Adresa je dole v článku.

Zimní spánek + Proč?

16. prosince 2015 v 17:33 | Tez |  Den za dnem
Poslední týden to vážně přestávám zvládat.
O víkendu jsme byli doma (tedy kromě sobotních nákupů), skoro nic jsem neudělala (protože bez stresu mi to nějak nejde), a přesto jsem pořád unavená. V pondělí jsem po škole dorazila k Timovi, upekla lasagne a poté zalehla s knížkou Cornelii do postele. No a někdy mezi osmou a půl devátou jsem usnula a s několika krátkými přestávkami spala až do rána (cca do 8).
V úterý jsem totiž šla do školy až na 12. No a potom jsem byla doma, šla lehce po půlnoci spinkat. Jenže.


V úterý, jelikož jsem nemusela vstávat, jsem vypnula budík (který normálně zvoní každý všední den v 7). A večer jsem si na to samozřejmě nevzpomněla. Takže ve středu (kdy mám od 8:30 seminář) jsem se vzbudila v 7:50 a naštěstí jsem se jenom neobrátila na bok, ale podívala se, kolik tak mám ještě času na spaní. Ale během necelých deseti minut jsem se vypravila z domu a všechno stihla.

Po cestě domu jsem si pak vzpomněla, že jsem už delší dobu chtěla napsat o věcech, které mě na Němcích vytáčí. A jelikože mi jedna blbka poskytla inspiraci, tak tradá:

Proč mě Němci (obyvatelé Cách) dovádí k šílenství?


Protože neumí řídit a blokují křižovatky.
Nevím, jak to bylo u vás, ale mně bylo v autoškole (a posléze) i rodiči řečeno, že pokud nemám kam jet, tak nikam jezdit nemám. Tudíž, je-li zacpaná křižovatka, necpu se do ní. Je-li přede mnou fronta aut a místo je na vlakových kolejích, hezky si počkám, až se fronta rozjede, abych se pak na těch kolejích nezasekla.
No a to Němcům/obyvatelům Cách očividně nikdo nevysvětlit. Kolony se táhnou donekonečna, večer co večer se musíte jako chodec na přechodu proplétat mezi auty, které tam stojí, protože se do té křižovatky museli prostě nacpat. (A to nemluvím o tom, co pak člověk v těch autech vidí).

Protože cyklisti mají dojem, že jim patří jak silnice, tak chodník.
Možná v tomto bodě německým cyklistům křivdím, třeba nejsou tak hrozní jako ti čeští (o těch jsem zatím slyšela vždycky jenom pomluvy, ale nic jsem nezažila), ale třeba jsou taky úplně stejní, tady je to ovšem velmi intenzivní, dennodenní zážitek. Cyklisti mají ve většině případů vlastní pruh na silnici. Někteří jsou disciplinovaní, ale obávam se, že jich je menšina. Pokud naskočí na semaforu červená, auta zastaví. Cyklista jede dál a najednou je z něj buď chodec, který to otočí a použije přechod, nebo prostě ještě rychle profrčí křižovatkou. Pokud náhodou potkáte velkého debila, bude se rozčilovat, že se mu pletete na přechodu do cesty, zatímco on chce na červenou přejet (nekecám, stalo se mi to). Cyklisti (a místy i motorkáři) nemají problém jezdit po chodníku a celkově střídat silnici a chodník. Vy se jim pak samozřejmě musíte vyhýbat.

Protože nemají základy slušného vychování (a nebo je s nástupem na vysokou školu zapomenou).
Ano, je to stále ta samá písnička. Blbečkové s kšiltovkama a odpornýma hučkama, které mají snad přilepené na hlavě. Zatím jsem potkala možná dva chlapce, kteří si byli schopni po vstupu do třídy čepici sundat.
Další věc (zažítek ze dneška) je kouření. Je naprosto běžné, že si kuřák stoupne do budky na zastávce, nebo přímo přisedne vedle někoho na zastávce (logicky mě) a vítr ten smrad fouká ke mně. (Co se týče zákazu nebo nezákazu kouření v restauracích u nás - ať si klidně v restauraci kouří. Já tam nepolezu. Ale kdy proboha zakážou kouření ve venkovních veřejných prostorech jako zastávkách, parcích, nebo na ulici? Nebo mi snad někdo k Vánocům koupí kyslíkovou masku?)

Protože mají komeptence.
Jistě, kompetence jsou fajn. Pokud se to s nimi umí a pokud se to žáci naučí. Pokud ne, zbydou z kritického myšlení jenom prázdné fráze (ale některým to očidivně stačí). To, že Němci neznají své sousedy a neví nic o historii a nemají všeobecný přehled, není podle studií PISA nejspíš problém.

Protože mají v neděli všude zavřeno a když už je tedy párkrát do roka v neděli otevřeno, tak povolí demonstrace.
Ano, uznávám, tohle se stalo tento víkend poprvé, ale stejně. Jaká je v tom logika? A proč mají vůbec v neděli zavřeno?

Protože neumí používat MHD!
A to je mnohdy opravdu peklo! Doma/ v Praze je běžné, že se nejdřív vystoupí (aby se uvolnilo místo) a pak se nastoupí. Stejně tak se nejdřív vychází a pak vchází, je to jaksi logické. Taky je logické, že pokud je autobus/vlak/metro příliš plné, a já stojím u dveří, i když ještě nechci vystoupit, tak prostě na té zastávce stejně vystoupím, počkám vedle dveří, ostatní lidé vystoupí, další nastoupí, nastoupím znovu i já a jede se dál.
No, ale takhle to v Německu nefunguje. V Německu se nastoupí, jede, autobus zastaví a už se zase nastupuje. Pokud náhodou nějaký chudák seděl, a potřebuje vystoupit, musí se mezi těma lidma protlačit a strkat, aby se probojoval ke dveřím, a tam pak musí strkat do lidí, kteří nastupují. A ti, do kterých ten chudák musí strkat, aby se protlačil ven? Ti stojí na místě a nechají sebou strkat. Protože oni jsou v autobuse a zatím vystupovat nechtějí.

Protože jsou technicky zaostalí?
To je samozřejmě, taky zcela subjektivní, protože nejzaostalejší je samozřejmě ČR. Ale zkuste si jít v Německu do restaurace nebo kavárny. Myslíte si, že tam bude přístup k wifi? Haha. A banky? Timo nejen, že nemá internetové bankovnictví, on ani nemůže zadávat platební příkazy z žádné jiné, než své domovské banky! A ani se nechci znovu vracet k těm blbostem které provádí má nová alma mater.

To mi momentálně stačí, a do hlubšího sociologického průzkumu se možná pustím zase někdy příště.
Asi jsem to už někde dřív zmiňovala, ale 20. (v neděli) se vracím na týden domů, tak pokud by snad někdo toužil po tom, se se mnou sejít, snad by se to dalo zařídit.

Mějte se pěkně
T.

PS: Je mi jasné, že takové generalizování jaké provádím není hezké a mohlo by vést k nepěkným předsudkům, ale já jako budoucí pedagog jsem schopna tyto své subjektivní zážitky reflektovat a nenechat se jimi ovlivnit (tedy alespoň většinou). Jinými slovy, jsem naivní a myslím si, že se ty věci zlepší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama