Chceš mi poslat pohled? Adresa je dole v článku.

Knihovna v Cáchách

15. června 2016 v 16:14 | Tez |  To by se v Německu nestalo
Dnešní zážitek je natolik unikátní, že mu musím věnovat vlastní článek.
Poprvé za tu dobu, co jsem v Cáchách, jsem se vydala do městské knihovny. Důvody byly dva. Jednak jsem chtěla v novinách ze začátku minulého století hledat jednu zprávu, za druhé jsem si chtěla založit kartičku.


Kartičku ještě nemám, protože jsem městskou knihovnu zatím nepotřebovala, ale jelikož jsem teď měla možnost ušetřit za výrobu průkazu 2,5 eura, říkala jsem si, proč ne, třeba tam bude nějaká zajímavá beletrie a nebudu muset číst na kindlu.
No a pak to začalo, jedna rána za druhou.

BUM
Když jsem o půl jedenácté dorazila ke knihovně, zjistila jsem, že je ještě zavřená a otevírá až v 11 (a zavírá v 5 - ve středu). Takže první pokus nevyšel, vydala jsem se tam znovu po obědě. (Jo já vím, jsem rozmazlená z Prahy, Cáchy, to je maloměsto.)

Vlezla jsem tam, zorientovala se a vyrazila jsem k registračnímu okénku. Paní se s někým bavila, tak jsem si četla různé cedulky, co tam byly na stole. BUM Na jedné z nich se psalo, že registrace je možná pouze s dokladem, na kterém je uvedená adresa. Tak jsem paní řekla, že teda mám u sebe akorát českou občanku, na což mi bylo řečeno, že teda mám přinést potvrzení o přihlášení, na kterém je má adresa v Cáchách. Bylo mi vysvětleno, že to je pojistka, kdyby museli nějaké knížky vymáhat. Ale dala mi aspoň brožurku, ve které se píše o pravidlech a poplatcích knihovny.

A na mikrofilmy se prý můžu dívat, aniž bych průkazku měla. Takže jsem se vydala do dalšího oddělení, přístroj na čtení mikrofilmů byl volný, tak jsem hodinu luštila a nic nenašla. Zítra tam jdu znova, až v 1, protože mají ve čtvrtek otevřeno od 1 do 7.

No a pak jsem dorazila domů. Vybalila jsem batoh a objevila ty brožurky a poplatky. BUM Členský poplatek 2,5 eura se platí jenom každé dva roky, ale za každé vypůjčení se platí poplatek. Já ve skupině 18-24 let to mám za:
1,5 eura za CD a DVD,
1,5 eura za hry,
2 eura za bestseller,
a po euru za zbývající věci. Ale pozor, nemusíte se přehnaně pohoršovat, neplatí se to za každý kus, ale za každou "hromádku", na množství nesejde.

A poplatek (za knihy a CD) platit nemusíte, pokud je vám méně než 18, máte nějakou městskou kartičku, nebo dostáváte BaföG (což je sociální stipendium).

Takže jak jsem se těšila, že si budu půjčovat knížky z knihovny, tak jsem zase celkem rychle vystřízlivěla. Čas od času si tam možná něco půjčím, ale fakt jsem koukala.

A aby bylo jasno, tohle znám zatím jenom z Cách, nemyslím si, že by to byl celoněmecký trend.

Liebe Grüße

T.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama